Ir jautājumi? Sazinies ar mums

Tava būvprojekta komanda: Arhitekta, būvinženiera un būvuzņēmēja lomas un sadarbība

Mēs, projektēšanas birojs “BALTS UN MELNS”, ikdienā specializējamies kvalitatīvu un funkcionālu būvprojektu izstrādē, aptverot gan arhitektoniskos, gan inženiertehniskos risinājumus. Savā darbā bieži saskaramies ar jautājumiem par būvniecības procesā iesaistīto galveno dalībnieku – arhitekta, būvinženiera un būvuzņēmēja – specifiskajām lomām, atbildību un savstarpējo mijiedarbību.

Lai sniegtu skaidrību un veicinātu veiksmīgu projektu īstenošanu, esam sagatavojuši aprakstu, kurā detalizēti skaidrojam šo profesionāļu funkcijas un atbildības sadalījumu būvniecības procesā, pamatojoties uz spēkā esošo Latvijas Republikas būvniecības likumdošanu. Izpratne par katra speciālista kompetences lauku ir fundamentāla veiksmīgai būvniecības projekta plānošanai un realizācijai.

Būvniecības process

Būvniecības etapi, lomas un atbildības

Tālāk detalizēti aplūkosim galvenos būvniecības procesa etapus – no ieceres un projektēšanas līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā. Uzzini, kādi speciālisti (arhitekts, inženieris, būvuzņēmējs un citi) ir iesaistīti katrā posmā un kādas ir viņu būtiskākās lomas un atbildības tava būvniecības ieceres īstenošanā.

1. Posms: Būvniecības iecere un projektēšana

Šis ir posms, kurā jūsu ideja sāk pārtapt taustāmā plānā.

Iesaistītie speciālisti:

Galvenokārt Arhitekts un dažādu jomu Inženieri (būvinženieris, inženiertīklu inženieris u.c.). Procesā iesaistīts arī Pasūtītājs.

  • Arhitekta loma: Izstrādā projekta koncepciju, vienojoties ar pasūtītāju par ēkas funkcionālo plānojumu, arhitektonisko risinājumu un novietojumu zemes gabalā. Pēc koncepcijas saskaņošanas izstrādā skiču projektu un tehnisko projektu. Koordinē citu projekta daļu izstrādi.
  • Inženiera loma: Izstrādā konkrētās inženierzinātnes nozares projekta daļu (būvkonstrukcijas, ūdensapgāde un kanalizācija, apkure, ventilācija, elektroapgāde u.c.) atbilstoši arhitekta iecerei un normatīvajām prasībām. Veic nepieciešamos aprēķinus un izvēlas tehniskos risinājumus.
Sagaidāmie rezultāti:
  • Apstiprināta būvniecības iecere un saņemta būvatļauja.
  • Izstrādāts un būvvaldē akceptēts vai saskaņots būvprojekts (vai tehniskais projekts), kas ietver arhitektonisko daļu, būvkonstrukciju  daļu un nepieciešamās inženiertehniskās daļas. Šis ir dokuments, kas detalizēti apraksta, kā ēka tiks būvēta.

2. Posms: Būvdarbu sagatavošana un uzsākšana

Šajā posmā notiek gatavošanās fiziskiem būvdarbiem.

Iesaistītie speciālisti:

Būvuzņēmējs, Būvdarbu vadītājs, bieži arī Būvuzraugs un Autoruzraugs (pēc pasūtītāja izvēles vai obligāti noteiktos gadījumos).

  • Būvuzņēmēja/Būvdarbu vadītāja loma: Pārņem būvprojektu, iepazīstas ar to. Izstrādā būvdarbu veikšanas projektu. Sagatavo būvlaukumu, organizē materiālu piegādi, tehnikas piesaisti un darbaspēku. Nodrošina darba drošības un vides aizsardzības prasību ievērošanu.
  • Būvuzrauga loma: Ja piesaistīts, uzrauga būvdarbu atbilstību projektam, normatīvajiem aktiem un līguma nosacījumiem. Fiksē konstatētās neatbilstības un dod rīkojumus to novēršanai. Pārbauda izmantoto materiālu kvalitāti. Pārstāv pasūtītāja intereses būvlaukumā.
  • Autoruzrauga loma: Ja piesaistīts, izskata būvdarbu veicēja iesniegtos risinājumus un informāciju par lietotajām konstrukcijām, iekārtām, materiāliem un sniedz atzinumus par to atbilstību būvprojektam. Autoruzraudzības mērķis ir nepieļaut būvniecības dalībnieku patvaļīgas atkāpes no akceptētās ieceres un izstrādātā būvprojekta, kā arī normatīvo aktu un standartu pārkāpumus būvdarbu gaitā.
Sagaidāmie rezultāti:
  • Sagatavots un saskaņots būvdarbu veikšanas projekts.
  • Organizēts būvlaukums.
  • Uzsākti pirmie būvdarbi (piemēram, zemes darbi, pamatu izbūve).
  • Uzpildīta būvdarbu žurnāla pirmā sadaļa.
Buvdarbu norise

3. Posms: Būvdarbu norise

Šis ir garākais un redzamākais posms, kurā ēka iegūst reālas aprises.

Iesaistītie speciālisti:

Būvuzņēmējs (būvdarbu vadītājs), Autoruzraugi  (veicot autoruzraudzību), Būvuzraugs.

  • Būvuzņēmēja/Būvdarbu vadītāja loma: Organizē un vada visus būvdarbus – nesošo konstrukciju izbūvi, sienu mūrēšanu, pārsegumu montāžu, jumta izbūvi, inženiertīklu ierīkošanu, fasādes un iekšdarbus. Nodrošina darbu secību un kvalitāti atbilstoši projektam. Veic nepieciešamos mērījumus un kontroli.
  • Autoruzrauga loma: Regulāri apmeklē būvlaukumu (ja paredzēta autoruzraudzība), lai pārliecinātos, ka būvdarbi tiek veikti saskaņā ar viņa izstrādāto projekta daļu. Sniedz skaidrojumus un risina problēmas, kas rodas būvniecības gaitā. Veic ierakstus autoruzraudzības žurnālā.
  • Būvuzrauga loma: Nepārtraukti vai regulāri (atkarībā no līguma) uzrauga būvdarbu gaitu, kvalitāti un atbilstību projektam. Pārbauda izpildītos darbus un paraksta pieņemšanas-nodošanas aktus par atsevišķiem būvdarbu posmiem.
Sagaidāmie rezultāti:
  • Uzcelta ēkas konstrukcija.
  • Ierīkoti inženiertīkli.
  • Pabeigti fasādes un jumta darbi.
  • Veikti iekšdarbi (vai daļa no tiem, atkarībā no projekta).
  • Aizpildīts būvdarbu žurnāls ar ierakstiem par veikto darbu gaitu, problēmām un risinājumiem.
  • Pabeigti segto darbu akti un citi izpilddokumenti.

4. Posms: Būves pieņemšana ekspluatācijā

Šis ir noslēdzošais posms, kurā ēka tiek oficiāli nodota lietošanā.

Iesaistītie speciālisti:

Būvuzņēmējs (būvdarbu vadītājs), Projektētāji (autoruzraugi), Būvuzraugs (ja bija piesaistīts), Pasūtītājs, kā arī Būvvaldes komisija.

  • Būvuzņēmēja/Būvdarbu vadītāja loma: Nodrošina, ka visi būvdarbi ir pabeigti atbilstoši projektam un normatīvajām prasībām. Sagatavo visu nepieciešamo izpilddokumentāciju nodošanai ekspluatācijā (izpildmērījumi, segto darbu akti, materiālu atbilstības deklarācijas, pārbaudes akti u.c.).
  • Projektētāju (autoruzraugu) loma: Sniedz atzinumus par savu projekta daļu izpildes atbilstību projektam. Piedalās pieņemšanas procesā, ja nepieciešams.
  • Būvuzrauga loma: Sagatavo savu atzinumu par būvdarbu pabeigšanu un atbilstību projektam. Piedalās pieņemšanas procesā.
  • Pasūtītāja loma: Sagatavo dokumentus iesniegšanai būvvaldē būves pieņemšanai ekspluatācijā. Piedalās pieņemšanas komisijā.
  • Būvvaldes komisijas loma: Pārbauda pabeigto būvi un tās atbilstību būvprojektam, normatīvajiem aktiem un teritorijas plānojumam. Izskata iesniegto dokumentāciju. Pieņem lēmumu par būves pieņemšanu ekspluatācijā vai par konstatētajām nepilnībām.
Sagaidāmie rezultāti:
  • Pabeigta un sakārtota visa izpilddokumentācija.
  • Saņemts Būvvaldes atzinums par būves atbilstību.
  • Apstiprināts būves pieņemšanas akts ekspluatācijā.
  • Būve tiek reģistrēta attiecīgajos reģistros (piemēram, Kadastrā).
  •  

Papildus informācija

Lai iegūtu detalizētāku informāciju par būvniecības procesu un prasībām Latvijā, mūsu komanda iesaka iepazīties ar šiem oficiālajiem resursiem:

Izpratne par šo lomu sadalījumu, būvniecības etapiem un sagaidāmajiem rezultātiem palīdzēs jums efektīvāk komunicēt ar visiem iesaistītajiem un nodrošināt, ka jūsu sapņu māja tiek uzcelta kvalitatīvi un atbilstoši visām prasībām.

Ja plānojat būvniecību, nevilcinieties uzdot jautājumus mums vai savam arhitektam, būvinženierim un būvniekam – skaidra komunikācija ir panākumu atslēga!

Gatavi projektam?

Katrs projekts sākas ar sarunu.

SIA "Balts un melns"
Projektējam dzīvojamās mājas, daudzdzīvokļu namus, komercobjektus un ražošanas ēkas. Nodrošinām arhitektūras, būvkonstrukciju un inženiertīklu projektēšanu pakalpojumus jau kopš 2004. gada.
© SIA “Balts un melns”. Visas tiesības paturētas.