Kā notiek ēku tehniskā apsekošana – populārākie profesionālie rīki

Kā notiek ēku tehniskā apsekošana – populārākie profesionālie rīki

Biežāk izmantotie rīki

Ultraskaņas materiāla biezuma mērītājs

Lai apsekošanas laikā nebūtu jāveic griezumi un urbumi paraugu ņemšanai no ēkas konstrukcijām, mēs izmantojam vairākas jaudīgas iekārtas – ultraskaņas materiāla biezuma mērītāju, digitālo tērauda armatūras noteicēju, šmita āmuru un virsmas mitruma mērītāju.

Izmantojot ultraskaņas materiāla biezuma mērītāju mēs izmērām dažādu būvmateriālu sieniņu biezumus bez materiālu bojāšanas vai caururbšanas. Liels ieguvums šīs ierīces izmantošanā ir arī augstā precizitāte un ātrums nepieciešamo datu iegūšanai.

Digitālais tērauda armatūras noteicējs

Savukārt, ar digitālo tērauda armatūras noteicēju mēs nosakām tērauda armatūras lokāciju betonā.

Pateicoties iekārtā iebūvētajam reāllaika vizualizācijas ekrānam, mēs uzreiz varam noteikt precīzu armatūras atrašanās vietu betonā, tās dziļumu jeb stiegrojuma aizsargslāni, kā arī armatūras stieņa diametru. 

Šmita āmurs

Viena no biežāk pielietotajām nesagraujošām iekartām ir Šmita āmurs. Ar tā palīdzību iespējams veikt dzelzsbetona cietības mērīšanu.

Šmita āmura darbības princips balstās uz normētas enerģijas sitienu uz pārbaudāmās virsmas. Iekārta izmēra atsitiena gājiena augstumu un mērījumu rezultātus apkopo precīzās tehnisko datu tabulās.

Iegūtie dati sniedz svarīgu informāciju par pašreizējo betona stingrību, kas palīdz plānot turpmākos soļus ēkas atjaunošanā vai apsaimniekošanā.

Virsmas mitruma mērītājs

Savukārt ar bezkontakta virsmas mitruma noteicēju mēs izmērām mitruma procentu kokā, mūrī, apmetumā un citos materiālos.

Tā sfēriskais bezkontakta sensors darbojas uz augstfrekvences izstarotāja principa. Atkarībā no ūdens daudzuma pētāmajā materiālā mainās izstarotāja slodze un attiecīgi mainās instrumenta indikācija.

Šī iekārta ir neatņemama sastāvdaļa ēku grīdu, sienu, griestu un citu būvkonstrukciju mitruma mērīšanai, nebojājot pārbaudāmā materiāla virsmu.

Šie ir tikai daži no mūsu pieredzes bagāto ekspertu pārbaudīto un moderno tehnoloģiju piemēriem.

Lūk, kā tiek veikta cita veida tehniskā apsekošana, tai skaitā graujošas metodes, lai sasniegtu vēlamo rezultātu:

  • Izmantojot stiegru detektoru, kā arī stiegrojumu atkaļot tiek veikta dzelzsbetona elementu stiegrojuma izvietojuma, betona aizsargslāņa biezuma un stiegrojuma diametru pārbaude.
  • No ēkas dzelzsbetona konstruktīvajiem elementiem tiek izņemti betona paraugi-cilindri un veikta to stiprības pārbaude ar laboratorisko spiedes testu metodi paraugus sagraujot.
  • Tiek veikta dzelzsbetona elementu stiegrojuma aisargslāņa un stiegrojuma korozijas pakāpes noteikšana ar sklerometrijas metodi izmantojot elektromagnētisko profometru.
  • Metinātiem tērauda elementiem tiek veikta to metinājuma šuvju attīrīšana no aizsargkrāsojuma, rūsas un veikta metinājuma šuvju pārbaude ar magnēta pulvera defektoskopijas metodi.
  • No tērauda konstrukcijām tiek izgriezti tērauda elementu paraugi un veikta to stiprības pārbaude laboratorijā veicot stiepes pārbaudes, nosakot paraugu tērauda marku. Laboratorijā tiek noteikts izgriezto tērauda paraugu materiāla ķīmiskais sastāvs ar spektrālo metodi, izmantojot analizatoru argona vidē.
  • Lai pārbaudītu ķieģeļu un mūrjavas stiprību, veicam arī ķieģeļu izņemšanu no mūra sienām. Laboratoriskās pārbaudes – spiedes testu – laikā iegūstam precīzus datus par materiālu izturību.
  • Deformāciju novērtēšanai ēkas konstrukcijās tiek veikti plaisu attīstības instrumentāli novērojumi jeb monitorings, kā arī ēkas sēšanās kontrole veicot augstas precizitātes ģeodēzisko nivelēšanu.
  • Apsekojam arī ēkas inženierkomunikācijas un rezultātā nosakām to tehnisko nolietojumu.
  • Izmantojam modernās tehnoloģijas, lai ar dronu palīdzību piekļūtu grūti pieejamās vietās. Dronus pielietojam tādu konstrukciju fotografēšanai kā jumti, jumta dzegas, ēkas augšējo stāvu fasādes posmi, kas nav pieejami tehniskai apsekošanai.
  • Grūti pieejamām vietām, piemēram uzlikto noniju stāvokļa fotografēšanai, paredzēta arī speciālā augstas precizitātes kamera, ko ar īpašu teleskopisku kātu iespējams izmantot attālumos pat līdz 7 metriem.
  • Atbilstoši tehniskās apsekošanas laikā iegūtajai informācijai tiek veikti aprēķini konstrukciju nestspējas noteikšanai, ar mērķi noteikt to atbilstību normatīvajiem dokumentiem. Aprēķini tiek apkopoti tehniskās apsekošanas pielikumā.