Ēku tehniskā apsekošana un tās likumdošana Latvijā

Ēku tehniskā apsekošana un tās likumdošana Latvijā

Tehniskā apsekošana ir efektīvākais veids, kā savlaicīgi identificēt un novērst dažādas deformācijas un bojājumus, kas laika gaitā var rasties kā dzīvojamo, tā citu ēku kostrukcijās. Tā ir neatņemama ēku apsaimniekošanas sastāvdaļa arī gadījumos, kad ēkai šķietami nav pamanāmu bojājumu. Papildu drošības aspektam, ko sniedz regulāra ēku tehniskā apsekošana, Latvijā likums nosaka, ka jebkurai ēkai jābūt apsekotai vismaz reizi 10 gados.

Lai izprastu šī procesa reglamentāciju, ir svarīgi iepazīties ar būtiskākajiem normatīvajiem aktiem, kas nosaka ēku tehniskās kārtību un prasības. Šajā rakstā izskatīsim Ministru kabineta noteikumu svarīgākos punktus, kas attiecas tieši uz ēku tehnisko apsekošanu un tās procesiem.

Ēku tehniskās apsekošanas nozīme

Ēku tehniskās apsekošanas galvenais mērķis ir nodrošināt, ka ēkas ir drošas un atbilst visiem būvniecības normatīviem. Laika gaitā ēkas pakļaujas dažādiem faktoriem, kas var ietekmēt to konstrukciju izturību un stabilitāti. Apsekošanas laikā tiek pārbaudīti gan nesošie elementi, gan inženiertehniskās sistēmas, kā arī fasādes un jumta segumi.

Regulāra ēku tehniskā apsekošana ir īpaši svarīga vecākām ēkām, kurām ir paaugstināts nolietojuma risks. Tāpat apsekošana ir obligāta pirms lielākiem rekonstrukcijas darbiem vai ēkas pielāgošanas jauniem lietošanas mērķiem (Būvniecības likuma 9. panta pirmās daļas 3. punkts).

Normatīvā bāze

Latvijas būvnormatīvs LBN 405-21 nosaka ēku tehniskās apsekošanas izpildes kārtību un saturu, precizējot, kā būvju tehniskais stāvoklis tiek novērtēts, kā arī definējot galvenos terminus un atbildības sadalījumu starp iesaistītajām pusēm.

Būves tehniskā apsekošana ietver tās konstrukciju un būvizstrādājumu vizuālu novērtēšanu, lai noteiktu to faktisko tehnisko stāvokli (3.1. punkts). Ja nepieciešams, var tikt veikta arī detalizēta tehniskā izpēte, kas ietver destruktīvas metodes, lai precīzi noteiktu būves stāvokli un bojājumus (3.2. punkts). 

Svarīgi ir tas, ka tikai sertificēti būvspeciālisti vai būvkomersanti, kuri noslēguši līgumu ar pasūtītāju, drīkst veikt šos apsekošanas darbus (3.3. punkts). Lai nodrošinātu visu iesaistīto pušu vienotu izpratni un atbilstību normām, Ekonomikas ministrija sadarbojas ar standartizācijas institūcijām, kas publicē piemērojamos standartus, kuri jāievēro būvnormatīva izpildē (4. un 5. punkts). 

Turklāt būvnormatīvs nosaka, ka jebkura persona drīkst veikt būves vizuālo apskati, taču tā nav uzskatāma par pilnvērtīgu tehnisko apsekošanu (6. punkts). Tas garantē, ka apsekošana tiek veikta saskaņā ar visām nepieciešamajām normām un noteikumiem, kas nodrošina būvju drošību un atbilstību spēkā esošajiem standartiem.

Apsekošanas izpildes kārtība un prasības Latvijā

Ēku tehniskās apsekošanas kārtību nosaka vairāki normatīvie akti, kas reglamentē gan apsekošanas biežumu, gan izpildes prasības. Saskaņā ar būvnormatīvu LBN 405-21, tehnisko apsekošanu (jeb galveno inspekciju) nepieciešams veikt periodiski būves ekspluatācijas laikā, lai nodrošinātu to drošību un atbilstību normatīvajiem aktiem.

Periodiskās tehniskās apsekošanas prasības:

  • Otrās un trešās grupas publiskām un daudzstāvu daudzdzīvokļu ēkām tehniskā apsekošana jāveic vismaz reizi 10 gados, lai novērtētu būvkonstrukciju mehānisko stiprību, stabilitāti un lietošanas drošību (9.1.1. punkts).
  • Savukārt tiltiem, ceļu pārvadiem un citām līdzīgām būvēm tehniskā apsekošana jāveic biežāk, vismaz reizi piecos gados, lai novērtētu to stāvokli un atbilstību standartiem (9.1.2. punkts). Šī apsekošana notiek saskaņā ar standartu LVS 190-11:2009 “Tilta inspekcija un pārbaude uz slodzi” (11. punkts).

Tehniskās apsekošanas procesi pirms būvniecības:

Tehniskā apsekošana ir obligāta arī pirms būtiskām izmaiņām būvē, piemēram, tās atjaunošanas, pārbūves vai restaurācijas gadījumos. Šādā gadījumā apsekošanu veic atbilstoši tehniskās apsekošanas uzdevumā noteiktajam apjomam (12. punkts). Ja tehniskās apsekošanas uzdevumā ir paredzēta tehniskā izpēte, tā ir jāveic, lai detalizēti izpētītu būves stāvokli (13. punkts).

Tehniskā apsekošana ir būtiska, lai identificētu jebkādas patvaļīgas būvniecības pazīmes un novērtētu tās ietekmi uz būves nesošajām konstrukcijām (10.3. punkts). Tas ir svarīgs solis, lai nodrošinātu būvju drošību un ilgtspējību, kā arī atbilstību visiem normatīvajiem aktiem.

Tehniskās apsekošanas uzdevuma nozīme un sastādīšana

Tehniskās apsekošanas uzdevums ir būtisks elements ēku tehniskās apsekošanas procesā, kas reglamentē gan pasūtītāja, gan apsekošanas veicēja tiesības un pienākumus. Saskaņā ar būvnormatīvu LBN 405-21, tehniskās apsekošanas uzdevuma izstrāde ir neatņemama apsekošanas procesa sastāvdaļa, kas nodrošina, ka visi veicamie darbi ir precīzi definēti un atbilst normatīvo aktu prasībām (14. punkts).

Tehniskās apsekošanas uzdevumā tiek norādīts pasūtītājs, precizēts objektā veicamo apsekošanas darbu apjoms un detalizācijas pakāpe, kā arī nepieciešamie materiāli, piemēram, teksta, grafiskie un fotofiksācijas materiāli (15. punkts). Īpaša uzmanība tiek pievērsta tam, lai atzinumā, ja nepieciešams, tiktu ietverti priekšlikumi konstatēto nepilnību novēršanai un sniegtas atbildes par Būvniecības likuma 9. pantā izvirzītajām prasībām.

Tehniskās apsekošanas uzdevumu izstrādā pasūtītājs kopā ar apsekošanas veicēju, nodrošinot, ka visi darba posmi tiek rūpīgi plānoti un izpildīti saskaņā ar normatīvajiem aktiem (16. punkts). Tas palīdz garantēt, ka tehniskā apsekošana tiks veikta efektīvi un atbilstoši noteiktajām prasībām, tādējādi veicinot būves drošību un ilgtspējību.

Apsekotāja un pasūtītāja pienākumi ēku tehniskās apsekošanas procesā

Ēku tehniskās apsekošanas procesā apsekotājam un pasūtītājam ir būtiska loma. Ja apsekošanas veicējs ir būvkomersants, viņš norīko apsekotāju un, ja nepieciešams, piesaista citus speciālistus (17. punkts). Apsekotājam jāiegūst informācija par būvi un jāizvēlas piemērojamās apsekošanas metodes, ievērojot tehniskās apsekošanas uzdevuma prasības (18. punkts).

Pasūtītājs nodrošina piekļuvi būvei un sniedz visu nepieciešamo informāciju par tās tehnisko stāvokli (19. punkts). Ja apsekotājs konstatē bīstamību, viņam nekavējoties jāinformē pasūtītājs, būves īpašnieks un būvvalde, sniedzot informāciju par adresi un bojājumiem (20. punkts). Šie soļi nodrošina apsekošanas drošību un likumības ievērošanu.

Tehniskās apsekošanas atzinuma sastādīšana

Tehniskās apsekošanas atzinumu apsekotājs sagatavo Būvniecības informācijas sistēmā, iekļaujot būtiskus datus par būvi un tās atbilstību Būvniecības likuma prasībām (21.-22. punkts). Atzinumā tiek vērtētas būves mehāniskā stiprība, stabilitāte, ugunsdrošība un citi faktori, kas var ietekmēt drošumu (22.4. punkts). Turklāt atzinumā tiek sniegti ieteikumi par pasākumiem, lai saglabātu vai uzlabotu būves tehnisko stāvokli (22.5. punkts).

Apsekotājam atzinumam jāpievieno detalizēts pārskats par veikto darbu, metodēm un pamatojumiem, lai cits būvspeciālists varētu pārbaudīt secinājumu pamatotību (23.-24. punkts). Ja nepieciešama tehniskā izpēte, bet puses nav par to vienojušās, atzinumā jānorāda nepieciešamība pēc šādas izpētes (25. punkts). Turklāt tiek pievienoti attiecīgie materiāli, piemēram, kartogrammas, fotoattēli un citi dokumenti, kas atbalsta atzinuma sagatavošanu (26. punkts).

Kopvērtējumā apsekotājs norāda, vai būve atbilst Būvniecības likuma prasībām, un, ja neatbilst, apraksta nepieciešamos pasākumus neatbilstību novēršanai (27. punkts).

Ko no šī mēs varam secināt?

Lai gan ēku tehniskā apsekošana var šķist tikai formāla procedūra, tā ir būtisks solis, lai nodrošinātu būvju drošību un ilgtspējību. Latvijā spēkā esošie normatīvie akti stingri regulē šo procesu, uzliekot īpašniekiem un apsaimniekotājiem pienākumu rūpēties par ēku tehnisko stāvokli. Tāpēc ir svarīgi šo pienākumu pildīt atbildīgi un savlaicīgi, lai izvairītos no iespējamām negatīvām sekām nākotnē.

Mēs, BALTS UN MELNS komanda, esam par kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu, kas nodrošina ilgtermiņa rezultātus. Mūsu projektēšanas birojs veic visa veida ēku tehniskās apsekošanas pakalpojumu ar mērķi noteikt ēku, to daļu vai ēkās iebūvēto būvizstrādājumu un inženiertīklu tehnisko stāvokli, apsekošanas rezultātā sastādot tehniskās apsekošanas atzinumu atbilstoši visiem Latvijā noteiktajiem normatīvajiem aktiem.

Ja Tev ir nepieciešams eksperta atzinums par ēkas tehnisko stāvokli, sazinies ar mūsu komandu! Uzzini vairāk šeit: https://baltsunmelns.lv/tehniska-apsekosana/